Narciarstwo biegowe
6 rzeczy które musisz wiedzieć

Narciarstwo biegowe 6 rzeczy które musisz wiedzieć
Narciarstwo biegowe to jedna z najbardziej ciekawych aktywności zimowych

Narciarstwo biegowe co trzeba wiedzieć. Czy można polubić narty biegowe?

Narciarstwo biegowe co trzeba wiedzieć ?
Narciarstwo biegowe – czy warto ?

Kto nie próbował, może się zastanawiać – narciarstwo biegowe – czy warto?
Kto choć raz spróbował, polubi narciarstwo biegowe, każdy po swojemu. Jedni będą uprawiali sportowy bieg na przygotowanych trasach na nartach sportowych, inni wybiorą się z rodziną lub znajomymi za miasto, by powędrować na biegówkach po lesie, jeszcze inni powędrują na szerokich nartach biegowych backcountry w trudniejszym terenie.

Biegówki to także niezwykle towarzyski sport, biegacze mają zawsze dużo sympatii do innych – narciarstwo biegowe wytwarza pozytywną energię. Cisza spokój i bezpośredni prawdziwy kontakt z naturą.

W czasie pandemii koronawirusa, wiele osób poznało narciarstwo biegowe z powodu zamknięcia ośrodków narciarskich, dla jednych było to tylko jednorazowe doświadczenie, inni  pokochali biegówki.

Jeżeli mamy śnieżną zimę, to możemy wybrać się na biegówki gdzieś blisko domu, np do parku lub wyskoczyć za miasto. Czaszami musimy ruszyć gdzieś dalej w poszukiwaniu śniegu, w kraju a czasami za granicę. Jeżeli chcemy sprawdzić czy w danym ośrodku są narciarskie trasy biegowe, to warto zajrzeć na mapy.cz i wybrać mapę zimową. Twój pies też bardzo chętnie wybierze się na biegówki.

Zalety narciarstwa biegowego.

Pewnie wszystkich zalet nie na da się wyliczyć, zwłaszcza, że niemal każda osoba ma inne priorytety.
Jedną z zalet jest łatwości uprawiania tego sportu, nie musisz nigdzie  wyjeżdżać (no chyba, że zima jest słaba). Możesz więc uprawiać narciarstwo biegowe blisko domu, nawet po pracy.

W aspekcie ekonomicznym, nie płacisz za wyciągi, a sprzęt jest do narciarstwa biegowego jest znacznie tańszy niż do narciarstwa zjazdowego.
Nie korzystasz z wyciągów, nie stoisz w kolejkach, nie jesteś zmuszony do słuchania muzyki w kolejce do wyciągu ani opowieści kolesia z kolejki o tym jak atrakcyjnie spędzili ostatni wieczór.

Narciarstwo biegowe to zajęcie zarówno dla samotników, jak i tych którzy uwielbiają towarzystwo.
Narciarze biegowi to ludzie niezwykle przyjaźni i towarzyscy, pewnie nie raz będziesz miał okazję się o tym przekonać.

Narciarstwo biegowe to sport który możemy uprawiać blisko domu.

Zima 2020 – 2021 pokazała co potrafi. Śnieg pojawił się niemal w całej Polsce. Na Mazurach i Podlasiu śnieg zalegał przez niemal trzy miesiące.

Narciarstwo biegowe co trzeba wiedzieć

Gdzie wybrać się na biegówki > zobacz kilka naszych sugestii .

Jak wybrać narty biegowe?

narciarstwo biegowe 6 rzeczy które musisz wiedzieć

Wiele osób robi to tak wchodzi na serwis aukcyjny i wybiera najtańsze narty.
Czy naprawdę o to chodzi by, kupić narty najtaniej, czy będziemy zadowoleni z takich nart?
Jest pewnie, że niemal zawsze nie. Wybierając narty nie róbmy nieracjonalnych oszczędności, warto zapłacić nieraz trochę więcej, ale mieć narty odpowiednie dla siebie, podobnie z butami do nart biegowych.

Wybierając narty biegowe musimy zdecydować się gdzie jak będziemy je używać, wziąć pod uwagę:

Czy będziemy korzystali z tras przygotowanych czy nieprzygotowanych.
Czy chcemy biegać sportowo czy rekreacyjnie czy też po prostu wędrować na nartach.
Czy w górach, czy też w terenie płaskim?
Czy po grubej pokrywie śnieżnej czy raczej po cienkiej
Należy także uwzględnić swoje preferencje, umiejętności i sprawność fizyczną a także  wagę.
Przy biegu sportowym musimy zdecydować czy będziemy biegali stylem łyżwowym czy klasycznym ?
Na koniec jeszcze jedno, są narty biegowe zbudowane w oparciu o solidny rdzeń drewniany oraz narty o konstrukcji piankowej (czyli po prostu słabe i nie wytrzymałe).
Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić  hasło – narciarstwo biegowe 6 rzeczy które musisz wiedzieć

Rodzaje nart biegowych - narciarstwo biegowe co trzeba wiedzieć ?

Narty biegowe turystyczne tzw śladowe

Przeznaczone w terenie łatwym płaskim i na niewielkich pagórkach, do wędrówki poza trasami przygotowanymi, nadają się także na trasy przygotowane.

Narty biegowe rekreacyjne

Krótsze od turystycznych, łatwiejsze w opanowaniu, choć dedykowane na trasy przygotowane – w ofercie Fischer nazwano tę grupę nart Nordic Crusing. Można je używać także poza trasami przygotowanymi przy niewielkiej pokrywie śniegu.

Narty biegowe backcountry

To jeden z najpiękniejszych rodzajów narciarstwa biegowego – wędrówka  – poza przygotowanymi trasami, po halach polanach, po lesie po grubej pokrywie śnieżnej.  Czasami w  trudniejszym terenie, także górskim. Radzą sobie także na zlodowaconym śniegu. Zbliżona do tej grupy, choć na nieco łatwiejszy teren jest utworzona Fischer grupa nart Offtrack. > Więcej o nartach backcountry

Narty biegowe rekreacyjno - sportowe

Zbliżone do nart sportowych, jednak nieco szersze i trochę krótsze, wybaczają niedoskonałość w technice, przeznaczone do biegu na trasach przygotowanych.

Narty biegowe - sportowe

Do biegu sportowego na trasach przygotowanych. Zależnie o stylu biegu, dzielą się na narty do stylu klasycznego oraz do stylu dowolnego (styl łyżwowy).

Narty backcountry Alpina
Narty backcountry Alpina
Czy będziemy biegali na przygotowanej trasie, czy poza trasami.

Czy potrzebujemy narty biegowe na teren przygotowany przez ratrak lub skuter śnieżny z rowkami wyciśniętymi przez przyrząd do wyciskania śladów, czy też mamy zamiar biegać poza przygotowanymi trasami. Wymaga to w zasadzie dwóch różnych rodzajów nart – na trasy przygotowane będą to narty wąskie, poza trasami szersze.

Warunki śniegowe - jeżeli biegamy poza trasami przygotowanymi powinniśmy uwzględnić grubość pokrywy śniegowej

Jeżeli zamierzamy biegać poza trasami,  to jaka jest tam grubość pokrywy śnieżniej, 15 cm czy 40 cm.
W pewnym uproszczeniu im więcej śniegu tym narty powinny być szersze.

Narciarstwo biegowe backcountry - może zamierzamy wędrować na nartach po górskich halach w Beskidach, a może gdzieś na Podlasiu?

Jeżeli zamierzamy wędrować na nartach biegowych poza przygotowanymi trasami w głębszym śniegu to w tym wypadku wybierzemy szerokie narty biegowe backcountry z krawędziami stalowymi oraz buty i wiązania backcountry.
Te narty mają łuską, która umożliwia odbicie i podchodzenie. Niektóre modele nart np Fischer Outback 68 mają dodatkowo oprócz łuski specjalne zamocowanie do założenia fok – jest to przydatne przy bardzo stromych podejściach. Możemy także wybrać narty BC, które nie będą miały łuski ale za to będą miały opcjonalnie zakładane foki. Do takich nart wybieramy kije backcountry, by przy odpychaniu się nie zapadały się w głębokim śniegu. Do nart backcountry stosowane są buty i wiązania backcountry.

Może jesteś osobą początkującą nie znającą techniki biegu biegówkach.

Może warto wtedy zdecydować się na narty rekreacyjne typu fitness, trochę krótsze i trochę szersze ale za to dające poczucie stabilności.
Tego typu narty biegowe to np. Fischer Superlite.

Jeżeli mamy ambicje sportowe to jakie narty biegowe wybrać?

Czy będą to narty zawodnicze, doskonałe szybkie, ale nie wybaczające niedoskonałości techniki biegu, czy raczej narty bardziej tolerancyjne, zapewne odrobinę wolniejsze, ale dające frajdę długiego i szybkiego ślizgu.

Łyżwa czy klasyk - narciarstwo biegowe co trzeba wiedzieć

Łyżwa czy klasyk a może są jakieś uniwersalne. Styl łyżwowy czyli dowolny to piękna i szybka jazda, a le wymaga techniki i kondycji. Jeżeli nie czujemy w sobie ducha mistrza biegowego, to zacznijmy od stylu klasycznego, łyżwę zostawmy na nieco później. Narty uniwersalne w zasadzie nie istnieją, musisz się na coś zdecydować.

Jak dobieramy narty biegowe do wagi narciarza.

Narty biegowe dobieramy do wagi narciarza.
Narty mają łukowy kształt, stały kontakt ze śniegiem ma przednia i tylna część nart, środkowa jest lekko uniesiona nad śniegiem. To jest właśnie strefa odbicia. Aby narty biegowe mogły pracować prawidłowo – czyli w momencie odbicia „łapać” kontakt ze śniegiem w strefie odbicia, a w czasie ślizgu nie hamować, muszą być dobrane odpowiednio do wagi narciarza. W momencie odbicia, środkowa część narty czyli „strefa odbicia” uzyskuje przyczepność ze śniegiem i sprawia, że możemy odbić się bez cofania się nart i przejść do fazy ślizgu. W strefie odbicia znajduje się łuska lub foka (moher, skin) z tak ukierunkowaną budową, że możliwy jest tylko ruch do przodu. W nartach o gładkiej powierzchni, bez łuski czy foki rolę „hamulca” umożliwiającego odbicie pełni specjalny smar odbiciowy tzw klister (a po polsku zwany dawnej klajster czyli klej.) > zobacz smarowanie nart bez łuski.

Każdy producent podaje w katalogu tabelę doboru długości nart biegowych zależnie od wagi narciarza.
Zależnie do typu o modelu nart, dla danej osoby długość nast może różnić się nawet o ok 20 cm. Dodatkowo w danym modelu nart możemy spotkać narty o tej samej długości ale różnej sztywności. Najczęściej ma to na celu dobranie nart tak, aby osoba niezbyt wysoka nie była zmuszona do wyboru zbyt długich nart.

Narty biegowe dobieramy do wagi biegacza ale także do dynamiki biegu.

Jeżeli biegniesz szybko z wyraźnym odbiciem, to moment siły pokona sztywność nart i narta złapie kontakt ze śniegiem i odbije się. Jeżeli jednak bardziej szurasz po śniegu niż biegniesz dynamicznie, to może okazać się, ze twoje narty nie łapią kontaktu ze śniegiem i cofają się. Musisz to uwzględnić i choć nominalnie dla twojej wagi będą właściwe narty np. 200 cm to biorąc pod uwagę mało dynamiczne odbicie, powinieneś zdecydować się na nart krótsze o jeden lub dwa rozmiary.

Narty biegowe turystyczne tzw śladowe przeznaczone są do biegu i marszu w terenie łatwym płaskim i na niewielkich pagórkach, do wędrówki poza trasami przygotowanymi, nadają się także na trasy przygotowane.

Narty biegowe rekreacyjne​

Krótsze od turystycznych, łatwiejsze w opanowaniu, dedykowane na trasy przygotowane. Można je używać także poza trasami przygotowanymi przy niewielkiej pokrywie śniegu.

 

To jeden z najpiękniejszych rodzajów narciarstwa biegowego – wędrówka  – poza przygotowanymi trasami, po halach polanach, po lesie po grubej pokrywie śnieżnej. Wędrujesz na szerokich nartach z krawędziami stalowymi.

 

Narty biegowe sportowe

Do biegu sportowego na trasach przygotowanych. Zależnie o stylu biegu, dzielą się na narty do stylu klasycznego oraz do stylu dowolnego (styl łyżwowy).

 

Buty do narciarstwa biegowego.  turystyczne, rekreacyjne i sportowe. Buty backcountry do nart biegowych – przeznaczone do wędrowania poza przygotowanymi trasami. W sprzedaży buty Alpina (Słowenia) oraz Fischer (Austria).

 

Solidne kije do nart biegowych, Leki, Komperdell, Fischer, Alpina.

Odzież na narty biegowe

Narciarstwo biegowe wymaga wyspecjalizowanej odzieży. Ma chronić przed zimnem i wiatrem,  jednocześnie odprowadzać parę wodną i nadmiar ciepła. Istotne są wszystkie warstwy: bielizna termoaktywna, druga warstwa bluza oraz kurtka i spodnie. Rękawiczki, czapka, osłona szyi. W ofercie odzież na narty biegowe Silvini (Czechy), Northfinder (Słowacja), Swix (Norwegia).

Okulary sportowe to niezbędny element wyposażenia narciarza biegowego. Chronią przed słońcem i promieniami odbitymi od śniegu. Osłaniają przed wiatrem. Dobre okulary z polaryzacją poprawiają wyrazistość widzenia, okulary fotochromatyczne dostosowują się do warunków słonecznych.

 

Każde narty biegowe wymagają smarowania. Można robić to samodzielnie smarami na zimno w płynie lub w formie wosku. Środki do impregnacji i czyszczenia fok – skinu nart biegowych, BC i skiturowych. W ofercie także smary na gorąco, żelazka, szczotki, korki i cykliny Toko i Swix.

Akcesoria na narty biegowe

Akcesoria na narty biegowe, pasy biodrowe, bidony, poręczne plecaki.

Rakiety śniegowe – poznaj urok wędrówki na rakietach śniegowych – zacznij fascynującą przygodę w naturze ! Zakładasz rakiety śnieżnie, bierzesz kije i wędrujesz po głębokim śniegu tam gdzie nie udałoby się wejść bez rakiet.

Kije skiturowe używane są do nart skiturowych, do wędrówki na rakietach śnieżnych oraz niekiedy do nart backcountry.

Zadzwoń