Narty biegowe backcountry

Co to są narty backcountry?
Narty biegowe backcountry. Jeśli lubisz piesze wędrówki wiosną, latem i jesienią to w zimie narty biegowe backcountry są właśnie dla ciebie. Narty backcountry przeznaczone do wędrowania poza trasami, idziesz tam gdzie chcesz, zarówno w górach jak i na nizinach.
Narty backcountry to nasza specjalność, w ofercie najbardziej znane  marki nart backcountry Fischer, Alpina, Sporten.

Biegówki Lepsza Strona Zimy – narty biegowe sklep stacjonarny i internetowy Warszawa. Sklep prowadzony przez pasjonatów. Nie wciskamy kitu – znamy się na narciarstwie biegowym  i innych amatorów tego biegania traktujemy poważnie.
Narty biegowe sklep stacjonarny i internetowy Warszawa

Posiadają krawędzie stalowe, których zadaniem jest zapobieganie ześlizgiwaniu się, ułatwieniu hamowania pługiem oraz ochrony nart przed zniszczeniem. Same narty są niezwykle trwałe, zbudowane z mocnych warstw drewna i laminatów, wyposażone we wzmocnione wiązania backcountry. Najczęściej mają łuskę która umożliwia podejście i powstrzymuje narty od cofania się. Mogą również mieć foki, pełnią one tę samą funkcję co łuska z tym, że „trzymanie” jest jeszcze bardziej efektywne, fokę można zdejmować przy długich zjazdach, aby nie hamować jazdy. Narty z foką są dostępne w dwu wariantach, z łuską i dodatkowo zakładaną foką oraz z gładkim ślizgiem, bez łuski, tylko z foką.
Do nart backcountry dedykowane są buty, przypominające nieco buty turystyczne, z tym że wyposażone w specjalną podeszwę z belką do łączenia z wiązaniami. Kije mają większe talerzyki by nie zapadały się w miękkim śniegu.

Niezwykle popularna lekka seria nart backcountry Fischer OTX – Offtrack Crusing. Opracowana przez specjalistów Fischera, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Narty backcountry Fischer Offtrack pozwalają na wędrówkę poza trasami, niemal w każdym terenie, są bardzo zwinne w skręcie, łatwe w opanowaniu, dają poczucie pewności.
Konstrukcja nart: solidny rdzeń drewniany., ślizgi z łuską, krawędzie stalowe, w szerszych modelach specjalny zaczep do szybkiego zakładanie fok.
Seria nart Fischer Outback składa się z czterech modeli o nst. szerokości:

Fischer Spider 62 (szerokości 62 mm),
Fischer Outback 68 (68 mm),
Fischer Traverse 78 (78 mm),
Fischer Excursion 88 (88 mm),
S-Bound 98 // 112 Crown/Dual Skin Xtralite

Aby umożliwić podchodzenie w stromych miejscach, narty mają nie tylko w rozbudowaną łuskę Fischer Offtrack, ale także dla modeli Outback, Traverse, Excursion przewidziano możliwość założenia fok mocowanych poprzez zaczep na wielorazowy klej. Do Spider 62 stosowane są zwykłe wiązania turystyczne, do Outback, Traverse, Excursion szerszych wiązania BC. Narty Spider 62 nadają się także na przygotowane trasy, pozostałe szersze modele nie mieszczą się w śladzie.
Narty Fischer OTX  zostały zaprojektowane jako krótkie, ułatwia to wędrowanie w terenie, wykonywanie skrętów oraz  hamowanie.
Dobór długości nart biegowych do wagi narciarza:
169 cm/do 69 kg, 179 cm/65-85 kg, 189 cm/pow. 85 kg, 199 cm/pow. 100 kg

Narty Fischer OTX  zostały zaprojektowane jako krótkie, ułatwia to wędrowanie w terenie, wykonywanie skrętów oraz  hamowanie.
Dobór długości nart biegowych do wagi narciarza:
169 cm/do 69 kg, 179 cm/65-85 kg, 189 cm/pow. 85 kg, 199 cm/pow. 100 kg

Narty biegowe backdountry Fischer Offtrack OTX Spider 62 mm

Lekkie narty biegowe backcountry z krawędziami stalowymi i łuską.
Profil szerokości 62-52-60 mm.
Bestseller kolekcji BC. Dostarczą nieograniczonej przyjemności wyjścia w dziewiczy teren. Offtrack Cruising – to trend, zdobywający coraz większą popularność. Krótkie, zwinne, łatwe opanowaniu. Solidne, z rdzeniem drewnianym. Długa strefa łuski pozwala na łatwe podchodzenie. Dla początkujących i zaawansowanych. Stalowe krawędzie dobrze trzymają na oblodzeniach, ułatwiają hamowanie, chronią ślizgi. Wiązania Turnamic montowane na płycie IFP. Cena komplet z wiązaniami.

Narty Fischer Spider 62 mają fabrycznie zamontowaną płytę IFP do montażu wiązań Fischer Turnamic w systemie NNN.

Fischer Offtrack Easy Skin - foki do nart OTX

Narty Fischer OTX  zostały zaprojektowane jako krótkie, ułatwia to wędrowanie w terenie, wykonywanie skrętów oraz  hamowanie. Narty posiadają krawędzie stalowe i łuską.
Łuska umożliwia odbicie przy wędrówce oraz podczas podchodzenia. Jeżeli jednak podejście jest bardzo strome lub śnieg jest zlodzony możesz dodatkowo na ślizgi nałożyć przyklejane foki, mocowane z przodu do specjalnego zaczepu.

Dobór długości nart biegowych do wagi narciarza:

169 cm/do 69 kg, 179 cm/65-85 kg, 189 cm/pow. 85 kg, 199 cm/pow. 100 kg

Narty Backcountry Fischer Outback 68 Crown/Skin No. 1 w naszej ofercie BC

Foki Fischer Nordic Easy Skin

Foki do nart backcountry Fischer Nordc Easy Skin.
W nartach z łuską stosujesz je wtedy gdy podejścia są strome. Zaczepiasz je od specjalnego zaczepu i naklejasz na strefę odbicia.
Są wielorazowego użytku, możesz je wielokrotnie naklejać i zdejmować.

Niektóre modele nart backcontry Fischer nie posiadają żadnej łuski, wtedy foki stosujesz cały czas.
Foki Fischer Nordic Easy oferowane są trzech szerokościach, dobiera się je zależnie od szerokości nart.

Foki do nart backcountry Fischer Nordic Easy Skin dedykowane są do modeli nart backcountry: Fischer Excursion 88, Fischer E109 Easy Skin Xtralite, OTX Outback 68 Easy Skin
Foki Fischer Nordic Easy dobiera się zależnie od szerokości nart, oferowane są trzech szerokościach: 650 x 35 mm, 650 x 50 mm, 650 x 65 mm,

Narty biegowe Backcountry Fischer OUTBACK 68 CROWN/SKIN – to solidne narty backcountry z łuską i krawędziami stalowymi oraz otworami do zamocowania fok, przeznaczone do wędrówki w trudnym terenie zwłaszcza w górach przy grubej pokrywie śniegu. Szerokie nie zapadają się w śniegu, krótkie i zwinne. Co ważne konstrukcja nart oparta jest o rdzeń drewniany. który łączy w sobie lekkość i wytrzymałość.
Profil szerokości: 68-59-64 mm, waga 1990 g/179 cm. Przeznaczone do narciarskiej turystyki narciarskiej w górach i na nizinach w głębokim śniegach. Długa strefa łuski umożliwia strome podejścia.

W sytuacji gdy podejście jest strome lub śnieg jest wyjątkowo nośny, możemy do ślizgów nart zamocować specjalne foki (skin) Fischer Easy Skin specjalnie zaprojektowane do tego modelu nart.
Foki zaczepiane są do nart, przy pomocy zaczepu mocowanego poprzez otwór w nartach. Ponadto foki oczywiście mają klej jak każde foki. W chwili gdy będą już niepotrzebne to można je zdjąć tak samo jak foki w nartach skiturowych.

Stosowane są foki o szerokość 35 mm, 50 mm i 65 mm, dobieramy je odpowiednio do szerokości nart.

Narty produkowane są w długościach: 169 – 179 – 189 – 199 cm
Profil szerokości: 68-59-64 mm
Dobór długości nart biegowych do wagi narciarza:
169 cm / 50-65 kg,
179 cm / 60-80 kg,
189 cm / 70-90 kg,
199 cm / 80-100 kg

Do nart wymagane są wiązania backcountry.

Do nart wymagane są wiązania backcountry
NNN BC Auto Rottefella / Fischer – 450 zł
NNN BC Manual Rottefella / Fischer – 450 zł
NNN BC Magnum Rottefella / Fischer – 450 zł

Kije backcountry do nart biegowych

Kije backcountry Komperdell Nordic Adventure Varrio 184_2364_02

Do wszystkich nart backcountry polecamy kije Komperdell Nordic Adventure o stałej długości lub kije backcountry Komperdell Nordic Adventure Vario o regulowanej długości w zakresie 110-150 cm.
Wygodny dźwigniowy mechanizm regulacji długości PowerLock 3.0 – została wyeliminowana konieczność kłopotliwego obracanie elementów kija przy ich regulacji. Kije mają specjalny duży i wytrzymały talerzyk, który zapobiega zapadaniu się kijów w głębokim śniegu.

Buty do nart backcountry

Buty backcountry do nart biegowych Wędrowanie na nartach poza przygotowanymi trasami w nieco trudniejszym terenie nazywane jest jako narty backcountry. Wędrujemy przez głębokie śniegi, spotykamy oblodzenie, strome podejścia, trawersy itp. Aby sprostać tym trudnościom stosujemy szersze narty z krawędziami stalowymi w konsekwencji są one szersze i cięższe. Aby przenosić większe stosujemy wzmocnione wiązania i buty backcountry ze wzmocnionymi zaczepami do wiązań. Buty te muszą być także przystosowane do wielogodzinnej wędrówki, odporne na śnieg i wilgoć – to są właśnie buty do nart biegowych backcountry. Najlepsze buty backcountry produkuje słoweńska firma Alpina.

Jak dbać o foki Fischer Nordic Easy Skin ?

Pamiętaj o konserwacji fok i smarowaniu ślizgów. Foki powinny być impregnowane by nie ulegały oblodzeniu. Co jakiś czas powinny być zmywane z zanieczyszczeń. Ślizgi nart powinny być smarowane smarem ślizgowym nie oddziałującym negatywnie na foki. Smary oparte na rozpuszczalniku węglowodorowym (hydrocarbon) mogą rozpuszczać klej na fokach. Należy więc stosować smary przeznaczone do nart z foką.

Foki często ulegają zlodzeniu, aby temu zapobiec przed użyciem fok powinny być zaimpregnowane aby nie ulegały oblodzeniu. Do tego celu polecamy preparat Swix Skin Care. Foki ulegają zabrudzeniu, do ich czyszczenia zalecamy preparat Swix Skin Cleaner. Ślizgi nart w strefie ślizgu powinny być smarowane smarem ślizgowym Swix Glide Wax – jego składniki są tak dobrane aby nie miały destrukcyjnego wpływu na foki.

Niezwykle popularne szerokie narty biegowe backcountry Sporten Ranger oraz Alpina Discovery z krawędziami stalowymi i łuską, to dwie bliźniacze narty o bardzo zbliżonej charakterystyce.
Profil szer. 68-60-65 mm
Przeznaczone do narciarskiej turystyki górskiej i na nizinach w głębokim śniegu. Chętnie kupowane przez fotografów przyrodniczych. Przydatne także dla osób ciężkich, dla których narty śladowe są za miękkie.

Konstrukcja – rdzeń drewniany z wyfrezowanymi pustymi przestrzeniami dla zmniejszenia wagi, wzmocniona elastycznymi laminatami kompozytowymi, zapewnia wytrzymałość i elastyczność zachowując jednocześnie lekkość.

Stalowa krawędź zapobiega ześlizganiu się i ochrania ślizgi przed zniszczeniem. Duża szerokość narty zapewnia stabilność, zmniejszona długość ułatwia poruszanie się w trudniejszym terenie.
Przeznaczone do narciarskiej turystyki górskiej i na nizinach w głębokim śniegu. Chętnie kupowane przez fotografów przyrodniczych. Przydatne także dla osób ciężkich, dla których narty śladowe są za miękkie.

Dobór długości nart biegowych Sporten Forester do wagi narciarza:
waga  narciarza / długość nart
58-68 kg – 160 cm
68-78 kg – 170 cm
78-90 kg – 180 cm
86-98 kg  -190 cm
94-106 kg –  200 cm

Cena bez wiązań 1190 zł 

Do nart polecamy buty backcountry Alpina w systemie NNN BC.

Buty do narciarstwa backcountry czyli do wędrowania na nartach biegowych w trudnym terenie i na dłuższych trasach. Posiadają wzmocniony zaczep do wiązań. Buty backountry są dobrze ocieplone i izolowane od wilgoci. W naszej ofercie buty słoweńskiego producenta Alpina cieszące się ogromnym uznaniem amatorów BC w Skandynawii, USA i Kanadzie.

Pamiętaj smarowaniu i konserwacji ślizgów.
Narty z łuską powinny być smarowane w celu zapobiegania oblodzeniu ślizgów i poprawienia poślizgu i konserwacji.

Do nart wymagane są wiązania backcountry
NNN BC Auto Rottefella / Fischer – 370 zł
NNN BC Manual Rottefella / Fischer – 395 zł
NNN BC Magnum Rottefella / Fischer – 395 zł

Okulary słoneczne na biegówkach to konieczność niemal przy każdej pogodzie, nawet w dni pochmurne.. Chronią przed słońcem, szkodliwym promieniowaniem, wiatrem i uderzeniami gałęzi. Okulary polaryzacyjne poprawiają ostrość widzenia i kontrast zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie. Przydatne są okulary o wymiennych szybkach, lub fotochromatyczne dostosowujące zaciemnienie do intensywności nasłonecznienia. Ważna jest wentylacja i zapobieganie zaparowaniu. W niektórych modelach zauszniki można wymienić na elastyczny pasek pewnie trzymający okulary. Znakomicie sprawdzają się popularne wśród zawodników okulary z podnoszoną szybką, w tym słynny model OneWay Podium. W ofercie okulary © GOGGLE PAE California oraz OneWay.

Zadzwoń