Kije trekkingowe
Kije trekkingowe ranking 5 najlepszych modeli
Kije trekkingowe niezwykle pomocne podczas wędrówki w górach, zwłaszcza z plecakiem, ale także na wycieczkach nizinnych. Idziemy łatwiej, mniej obciążamy stawy, mniej się męczymy. W ofercie kije trekkingowe Leki, Komperdell, Fizan.
Kije trekkingowe zalety
Kije trekkingowe są niezwykle pomocne niemal w wędrówce zwłaszcza w trudnym terenie. Pozwalają odciążyć nogi, szczególnie stawy kolanowe – poruszamy się jakby na czterech kończynach. Istotną ulgę odczujemy podczas schodzenia, zwłaszcza z ciężkim plecakiem, kiedy każdy krok oznacza duży nacisk na kolana, stawy biodrowe i kręgosłup. Oparcie się na kijkach przenosi część obciążenia z nóg na ręce, nie będą bolały kolana.
Używając kije trekkingowe zajdziesz daleko
Według mojego doświadczenia, wędrując z kijami inaczej rozkładamy wysiłek, w efekcie możemy przejść o 1/3 więcej niż bez kijów. Najwięcej zyskujemy, przy podejściach i zejściach. Kije trekkingowe zwiększają równowagę i bezpieczeństwo podczas marszu po śliskim podłożu: błocie, lodzie, mokrych kamieniach. Są dodatkowymi punktami podparcia – zamiast jednego mamy aż trzy – i ułatwiają złapanie równowagi. Można je wykorzystać także do pokonywania przeszkód terenowych, np. potoków. Wystarczy je wydłużyć, rozbiec się i oprzeć o dno potoku przeskoczyć. Doskonale ułatwiają przechodzenie nad zwalonymi drzewami.
A jeszcze jedno – nierzadko w górach możemy mieć nieoczkiwany kontakt z psami pasterskimi. Pies pasterski ma duży szacunek do kijów, a i ty czujesz się wtedy znacznie bezpieczniej.

Kije trekkingowe - dla kogo
Dla każdego kto wędruje chociaż trochę dalej. Nie tylko w góry, przekonasz się, że kije trekkingowe mogą ułatwić wędrówkę także na nizinach. Potrzeba korzystania z kijów trekkingowych pojawia się wraz z wiekiem i to już dobrze przed czterdziestką. Pomocne są dla osób starczych, są znacznie lepszym rozwiązaniem niż laska i nie obarczają psychicznie.
Jak wybrać dobrekije trekkingowe ?
Kije trekkingowe - ile segmentów ?
Na rynku dostępne są kije trekkingowe 2-, 3- i 4- segmentowe. Kije dwusegmentowe są niewygodne bo za długie do noszenia. Zatem wybierzmy kije 3 lub 4 segmentowe – są łatwiejsze w przenoszeniu. Kije 4-segmentowe mieszczą się nawet w niewielkim plecaku. Kije 3- segmentowe, w czasie transportu zazwyczaj przypinamy do plecaka.
Jaka regulacja długości – blokowanie elementów kijów.
Są trzy sposoby łączenia elementów kijów:
Wewnętrzna blokada obrotowa – obracamy elementami kija do momentu, aż kije się zablokują. Nie jest to wygodnie, odradzamy choć niższa cena może kusić.
Zewnętrzna blokada zaciskowa z dźwignią zapadkową (Powerlock). Jest to rozwiązania znacznie bardziej wygodne. Otwierasz dźwignię, ustawiasz pożądaną długość kijów i blokujesz dźwignię, wszystko szybko i sprawnie. Polecamy to rozwiązania jako niezwykle praktyczne.


Łączenie elementów kijów linką łączącą. Jest to bardzo praktyczne, szybkie lekkie. Jednak jest to najdroższe rozwiązania i stosowane w kijach bez regulacji długości, ponieważ tej mechanizm nie zezwala na regulację.

Stosowane także są rozwiązania hybrydowe – czyli połączenie blokady zaciskowej na górnym elemencie (mamy więc regulację długości) oraz system z linką łączącą na pozostałych segmentach.
Materiał z jakiego wykonane są kije trekkingowe - aluminium czy carbon.
Kije trekkingowe mogą być wykonane z aluminium lub z włókna węglowego (carbonu). Rurki karbonowe są lżejsze od aluminiowych, jednak koszt tych kijów jest znacznie wyższy. Kije karbonowe są bardziej narażone na pęknięcie. Aluminium może być także różnej jakości. Marnej jakości aluminium jest absolutnie niewytrzymałe, w związku z tym stosuje się segmentowe rurki grubościenne. Takie kije są ciężkie i słabo wytrzymałe (tzw. modele marketowe). Wybierz więc kije z dobrego stopu aluminium lub carbonowe. Kije karbonowe są jednak dosyć drogie, jeżeli nie uprawiasz ambitnej turystyki górskiej w bardzo trudnych warunkach kije aluminiowe z dobrego stopu aluminium będą wystarczające.
Rękojeść kijów trekkingowych
Rękojeść korkowa czy piankowa – wybierz tą która ci się bardziej podoba (korek zawsze się trochę pobrudzi i czasem będzie wyglądał mniej atrakcyjnie. Optymalna jest rękojeść piankowa. Dobrze gdy jest przedłużona, ponieważ nie zawsze łapiesz kije za właściwą rączkę, czasami łapiesz poniżej. Dobrze gdy dłoń ma kontakt z miękką i ocieploną rękojeścią.

Nordic Walking aktywność dla wszystkich. W ofercie kije do nordic walking renomowanych producentów Leki (Niemcy) Komperdell (Austria) Fizan (Włochy), One Way (Austria, Finlandia). Akcesoria do nordic walking, rękawiczki, plecaki, szaszetki i pasy biodrowe z bidonem.
Hulajnogi elektryczne Warszawa sklep. Na co dzień i na weekend, na imprezę i do pracy! Hulajnogi elektryczne Joyor – marka znana od Lizbony po Sydney!
Kije do biegów górskich. Biegi trailowe, trail running, biegi górskie, biegi wysokogórskie – Skyrunning – biegi wysokogórskie, biegi terenowe, bieganie crossowe, bieganie trailowe.