wiązania do nart biegowych
Niegdyś było z tym sporo kłopoty, funkcjonowało kilka systemów wiązań i trzeba się było zastanawiać aby wiązania pasowały do nart a buty do wiązań.
Obecnie coraz więcej nart dostarczanych jest już z fabrycznie zamontowanymi wiązaniami.
Co więcej zdecydowanie dominuje jeden system NNN. Jego odpowiednikiem w Salomon jest system Prolink. W istocie jest to niemal dokładnie to samo, najważniejsze, że wszystko pasuje do siebie.
Wiązania klasy turystycznej i sportowej różnią się od siebie. Wprawdzie buty można spokojnie wpiąć, jeżeli jednak myślimy poważnie o biegu sportowym, to nie powinniśmy stosować wiązań klasy turystycznej i odwrotnie też.
Z pozoru wiązania sportowe do stylu klasycznego i dowolnego wydają się być bardzo podobne. Różnica tkwi w mniej dostrzegalnych szczegółach. A więc trzeba pamiętać by wiązania były odpowiednie do stylu biegu sportowego.
Coraz więcej modeli nart biegowych wyposażonych jest w fabrycznie zamontowana płytę montażową do wiązań. Montaż wiązań polega więc na nasunięciu wiązań na płytę montażową i zablokowaniu. Pamiętaj – płyta montażowa generalnie pasuje tylko do wiązań danego producenta.
Płyta montażowa IFP do wiązań Turnamic (Fischer i Rossignol ) może być także montowana w serwisie narciarskim za pomocą wkrętów do drewna. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie, ale warto pamiętać że jest taka możliwość.
Wiązania NNN czyli wszystkie wiązania klasy sportowej, rekreacyjnej i turystycznej pozwalają na wpięcie dowolnego buta w systemie NNN lub Prolink. Inaczej jest jednak z wiązaniami backcountry. Wiązania backountry (czyli do uprawiania turystyki narciarskiej w trudniejszym terenie) posiadają inny zaczep i pasują do nich wyłącznie buty backcountry.
Producentem wiązań backcountry jest norweska firma Rotefella.
Wiązania backcountry współdziałają z butami backcocuntry.
Dostępne są trzy wersje tego wiązania: automatyczne, manualne oraz Magnum – manualne do szerokich nart. BC.