nARCIARSTWO BIEGOWE - CZY WARTO?

Narciarstwo biegowe to jedna z najbardziej ciekawych aktywności zimowych

Narciarstwo biegowe to jedna z najbardziej ciekawych aktywności zimowych. Każdy znajdzie jakąś formę dla siebie, mamy do wyboru od rekreacyjnych spacerów po udział w zawodach w biegach narciarskich. Jednym z najbardziej emocjonujących dziedzin narciarstwa biegowego jest narciarstwo backcountry czyli wędrówka na nartach poza przygotowanymi trasami. Idziesz tam gdzie chcesz, gdzieś tuż za domem, może trochę dalej, na nizinach lub w górach, w Polsce lub na pasjonującym szlaku w Szwecji, Finlandii lub Norwegii wędrując po szlaku od jednej chatki do następnej..

Narty biegowe, czy można je polubić

Niemal każdy, kto choć raz spróbował, polubi narciarstwo biegowe, każdy po swojemu. Jedni będą uprawiali sportowy bieg na przygotowanych trasach na nartach sportowych, inni wybiorą się z rodziną lub znajomymi za miasto, by powędrować na biegówkach po lesie, jeszcze inni powędrują na szerokich nartach biegowych backcountry w trudniejszym terenie. Biegówki to także niezwykle towarzyski sport, biegacze mają zawsze dużo sympatii do innych – narciarstwo biegowe wytwarza pozytywną energię. Cisza spokój i bezpośredni prawdziwy kontakt z naturą.

Jeżeli mamy śnieżną zimę, to możemy wybrać się na biegówki gdzieś blisko domu, np do parku, czy pobliskiego lasku. Może by skorzystać z uroków natury musimy wyskoczyć za miasto. Może jednak ze względu na warunki śniegowe musimy wybrać się gdzieś dalej, czasami nie za daleko a czasami na daleką północ czy południe.
Jeżeli mamy psa, to on też bardzo chętnie wybierze się na biegówki. Pamiętaj, pies przyjaciele człowieka, człowiek przyjacielem psa.

Jakie są zalety narciarstwa biegowego?

Pewnie wszystkich zalet nie na da się wyliczyć, zwłaszcza, że niemal każda osoba ma inne priorytety.
Jedną z zalet jest łatwości uprawiania tego sportu, nie musisz nigdzie specjalnie wyjeżdżać (no chyba, że zima jest słaba). Możesz więc uprawiać narciarstwo biegowe blisko domu, nawet po pracy.
W aspekcie ekonomicznym, nie płacisz za wyciągi, a sprzęt jest do narciarstwa biegowego jest znacznie tańszy niż do narciarstwa zjazdowego.
Nie korzystasz z wyciągów, nie stoisz w kolejkach, nie jesteś zmuszony do słuchania muzyki w kolejce do wyciągu ani opowieści kolesia z kolejki o tym jak atrakcyjnie spędzili ostatni wieczór.
Narciarstwo biegowe to zajęcie zarówno dla samotników, jak i tych którzy uwielbiają towarzystwo.
Narciarze biegowi to ludzie niezwykle przyjaźni i towarzyscy, pewnie nie raz będziesz miał okazję się o tym przekonać.

Jakie są rodzaje narciarstwa biegowego i jak wybrać narty biegowe?​

Narty biegowe turystyczne tzw śladowe
Przeznaczone w terenie łatwym płaskim i na niewielkich pagórkach, do wędrówki poza trasami przygotowanymi, nadają się także na trasy przygotowane.

Narty biegowe rekreacyjne

Krótsze od turystycznych, łatwiejsze w opanowaniu, choć dedykowane na trasy przygotowane – w ofercie Fischer nazwano tę grupę nart Nordic Crusing. Można je używać także poza trasami przygotowanymi przy niewielkiej pokrywie śniegu.

Narty backcountry
Do turystyki w terenie trudnym, poza trasami, na grubej pokrywie śnieżnej, w teren trudniejszym oraz trudnym, także górskim. Radzą sobie także na zlodowaconym śniegu. Zbliżona do tej grupy, choć na nieco łatwiejszy teren jest utworzona Fischer grupa nart Offtrack.

Narty biegowe rekreacyjno-sportowe
Zbliżone do nart sportowych, jednak nieco szersze i trochę krótsze, wybaczają niedoskonałość w technice, przeznaczone do biegu na trasach przygotowanych.

Narty biegowe sportowe
Do biegu sportowego na trasach przygotowanych. Zależnie o stylu biegu, dzielą się na narty do stylu klasycznego oraz do stylu dowolnego (styl łyżwowy).